BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 8805692
nr 880 5692
Ljusstakar
1 par, nysilver, nyrokoko. , höjd: 21
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
måndag 10 mars 2014
kl 18:24:07
300 kr
350 kr
450 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.